Trots något blandad kritik vid lansering har Gearbox nu avtäckt den första uppsättningen betalt innehåll som ska släppas till Borderlands 4.

Borderlands 4 har mottagit en del blandad kritik för sin optimering både på PC och på spelkonsoler. Gearbox har även valt att försena spelets lansering till Switch 2 i sista stund. Detta hindrar dock inte utvecklaren från att göra ett lagom “fot-i-munnen”-steg genom att avtäcka spelets första uppsättning nedladdningsbart innehåll med separat prislapp.

Paketet kommer komma med en ny spelbar karaktär kallad C4SH. C4SH är en före detta kasinorobot vars spelstil baseras kring tur och chans. Exakt hur detta kommer fungera återstår att se. I skrivande stund har karaktärens tre färdighetsträd inte visats upp i detalj. Gearbox har endast visat en kort teaser om den western-inspirerade roboten.

DLC-paketet för Borderlands 4 kommer släppas under första kvartalet 2026. Det blir tillgängligt för de som köpt spelets Super Deluxe Edition för cirka 1 200 kronor, Vault Hunter Pack för 500 kronor eller Story Pack 1 kallat Mad Ellie and the Vault of the Damned som ännu inte blivit tillgängligt.


Spelet har just nu blandat betyg på Steam med endast 62 procent positiva användarrecensioner. Istället för att presentera en plan för hur man ämnar att fixa det som spelare klagat på väljer Gearbox alltså att presentera innehåll som lägger till på spelets 700 kronor stora prislapp.