Windows 10 kommer snart gå i pension och med det har Square Enix nu bekräftat att Final Fantasy 14 inte längre kommer ha stöd för operativsystemet.
Microsoft kommer snart överge sitt åldrande operativsystem Windows 10. Detta innebär att operativsystemet inte längre kommer få några mjukvaruuppdateringar och den som inte vill byta får öppna plånboken för något förlängt stöd i form av kritiska säkerhetsuppdateringar. Föga förvånande kommer spelindustrin anpassa sig efter detta och Final Fantasy 14 blir en av de första speltitlarna vars Windows 10-stöd kommer försvinna.
Square Enix har bekräftat att deras MMORPG kommer bli av med stöd för Windows 10 i oktober. Något som kan bli en något knivig situation för dess spelarbas. Spelet lanserades först år 2010 då Windows 7 var det största operativsystemet. Det är inte direkt en jättekrävande speltitel vilket kan innebära att en stor del av spelarbasen inte sitter på jättemodern datorhårdvara. Något som i sin tur kan innebära att många datorer som används för att driva Final Fantasy 14 inte har möjligheten att uppgradera till Windows 11 på grund av Microsoft krav på TPM 2.0.
Speltiteln har snart överlevt fyra upplagor av Windows. Förhoppningsvis kommer spelarbasen fortsätta vara relativt frisk även efter möjligheten att spela på Windows 10-datorer har försvunnit.













