February 10, 2005
OfflineHar en Asus U31 med HM55 moderkortet. Olika uppgifter på nätet huruvida det skall klara av 1333 mhzminnen. Jag har nu 2x2 gb och dessa är original och borde vara 1000 mhz. Jag köpte detta minne CORSAIR 8GB DDR3 1333MHZ (1X8GB) SO-DIMM | Dustinhome.se som är 1x8gb och satte i. Datorn vägrade efter detta gå igång, några sekunder med svart skärm för att sedan dö eller ungefär var 7e gång starta med svart skärm och sedan vara igång men inte arbeta vidare.
Efter att ha bytt tillbaka till originalminnet vägrar den starta och samma fenomen uppträder, dock går den igång efter ca 5-6 försök.
Måste jag köpa minnena som par och installera eller är minnet helt enkelt för nytt och snabbt för mitt moderkort?
August 5, 2003
OfflineHar du satt i minnena ordentligt? Vilken hastighet minnena är specade för spelar ingen roll så länge de inte är långsammare än de som är standard, de klockar ner sig automatiskt till den hastighet som moderkortet kan köra. De flesta bärbara har inte ens möjligheter att ställa hastighet eller timings. Det låter som du inte fått i minnena ordentligt när du bytt, man brukar sätta i de i ca 45graders vinkel till de bottnar sen trycka ner och låsa fast det mot moderkortet.
Lycka till! 😀
June 30, 2005
Offline "Chipset Intel® HM55 Express Chipset
Memory DDR3 1333 MHz SDRAM, 2 x SO-DIMM socket for expansion up to 4 GB SDRAM "
Info på ASUS hemsida.
1 Guest(s)









Log In
