April 11, 2003
OfflineHej hej igen, det va ett bra tag sedan jag skrev något här inne sist.
För ett tag sedan så ville jag spela Race Driver Grid igen eftersom jag nyss köpt en ratt. Men när jag installerat spelet och startar det så får jag bara en svart skärm där det står Race Driver Grid i mitten. Men där är det stop. Jag har precis provat med demot också med samma resultat. Så något är ju fel men jag vet inte vad. Jag har ju alla drivrutiner som jag behöver, har också provat byta drivrutin till gfk ett par ggr.
När jag spela det förut när det kom ut så hade jag annan hårdvara och Win XP. Nu har jag hårdvaran ni ser här i spec och Win Vista 64bit.
Nu kom och också på att det är ju flera andra spel som inte heller funkar. Och när jag spelar CS 1.6 som är det spel jag spelar 90% av tiden så tycker jag att det smålaggar näst intill hela tiden.
Jag börjar även märka att en eller flera hårdiskar böjar bli dåliga. Ibland slutar dom svara för någon sek och låter lite ibland när dom jobbar vilket dom inte har gjort förut. Men det borde ju inte ha något betydelse tycker jag.
Så, har ni någon aning om va det kan vara för fel? Mvh RuneW.
April 11, 2003
OfflineJapp, det är datorn i sign.
Jag har äntligen hittat lösningen. Jag leta/läste i över 6 timmar igår innan jag löste problemet.
Det första jag löste va att få igång spelet. Det man behövde göra va att avinstallera ljudkortet för då starta spelet på en gång, dick utan ljud såklart. Men efter massa läsande så fixa jag det så spelet startar med ljudkortet på. Men sen funka inte ratten jag tänkte spela med. Så efter några timmars läsande till så hitta jag öven svaret på det. Så nu funkar allting.
1 Guest(s)









Log In
