Kingston FB-DIMMs avtäckta|Arkiverade nyheter|Forum|Nordichardware

Search
Forum Scope


Match



Forum Options



Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters
Lost password?
The forums are currently locked and only available for read only access
sp_Feed sp_TopicIcon
Kingston FB-DIMMs avtäckta
Nyhet
Member
Medlem
Forum Posts: 10607
Member Since:
April 17, 2005
sp_UserOfflineSmall Offline
1
April 7, 2006 - 6:22 am
sp_Permalink sp_Print

FB-DIMMs är en förkortning för Fully-Buffered Dual Inline Memory Module och är en typ av DDR2-minne utvecklad speciellt för krävande system som servers där stora mängder minne med hög datatillförlitlighet är prioriterat. FB-DIMM är en seriell dataöverföringsteknik precis som Serial ATA och PCI Express. FB-DIMM moduler använder sig av en seriell minnebuss med ett AMB chip (Advanced Memory Buffer) som kopplar samman minnesmodulerna i en kanal. Med upp till 6 kanalar med 8 FB-DIMM moduler på varje minneskanal stödjer tekniken upp till 192GB minne på en ensam minneskontroller, en stor fördel mot vanlig DDR2-teknik som stödjer 4 minnedmoduler över 2 minneskanler. På HotHardware har man fått tag på FB-DIMM moduler från Kingston och tagit några bilder.

Med heatspreadern avtagen ser man tydligt AMB chipet i mitten av modulen som ser till att hålla koll på alla datapaket och kontakten med andra moduler i systemet samt minneskontrollern.


[Image Can Not Be Found]

[Image Can Not Be Found]

Källa: HotHardware

Forum Timezone: Europe/Stockholm
Most Users Ever Online: 1030
Currently Online:
Guest(s) 50
Top Posters:
Andreas Galistel: 16287
Jonas Klar: 15897
ilg@dd: 10810
Nyhet: 10607
Mind: 10550
Ctrl: 10355
Gueno: 9881
Guest: 9344
Snorch: 8881
Callister: 8468
Newest Members:
PetrbonFU PetrbonFU
Karine Bembry
Dolores Mcdaniels
Anibal McLeish
Francisca Alt
Alfie Everhart
Lester Huitt
Orlando Jorgensen
Mikki Lundgren
Dakota Kozlowski
Forum Stats:
Groups: 11
Forums: 59
Topics: 146630
Posts: 1300967

 

Member Stats:
Guest Posters: 2
Members: 79425
Moderators: 0
Admins: 11
Administrators: nordicadmin, Henrik Berntsson, Anton Karmehed, Carl Holmberg, Joel Oscarsson, Mikael Linnér, Mikael Schwartz, Andreas Paulsson, Nickebjrk, Mattias Pettersson, EmxL