December 6, 2001
OfflineTjenare !
Tänkte kolla om någon har koll på vad man kan få för nedanstående på ett ungefär ?
Svar om det så är på enstaka produkt mottages tacksamt.
I korta drag
DELL PowerEdge 2600
5U
2 X 730W Nätagg
2 x XEON 2.0 GHz
4 x 18 GBG SCSI HDD (plats för 6 hotswap)
3 GB RAM (EEC)
En jävla massa "junk" i den
-------------------------------------------------
HP Proliant DL 140
1U
Intel XEON 2,4
1024 RAM
80 GB HDD
--------------------------------------------------
HP Procurve Switch 2525 J4813
Mer info här: HP Procurve Switch 2525 J4813
--------------------------------------------------
Cisco Catalyst 2900 XL Switch
--------------------------------------------------
visst är det kanske inte det nyaste men det är ju kvalitetsprylar.
August 27, 2003
OfflineTja Mrmazter.
Du har tyvärr hittat saker som inte inbringar något större värde. Jag köper och säljer en hel del serverhårdvara och nätverkshårdvara och det där är grejer som är väldigt svårsålda tyvärr, visst, det brukar gå, men det blir inga snabba affärer om vi säger så.
Dell Poweredgen inbringar nästan ingenting, dels är den stor, dels kör den SCSI. Att köpa SCSI-servrar i dagsläget är tyvärr helt döfött. Möjligtvis att du kan få 1000kr för den om nån är i behov av delar. Du kanske kan suga ut 1500kr från någon på blocket, högre än så, blir väldigt svårt.
Proliantservern är lite mer lättsåld eftersom den är 1U och en vanlig server i största allmänhet, och man slipper SCSI. Bra maskin, har några år på nacken. 1000kr från en som vet vad han pratar om, 1800kr på blocket från nån som inte vet vad dom pysslar med.
HP-switchen. 500kr från någon som är seriös, 1000kr på blocket.
Ciscon. Gammal legacy-dynga, bra för labb, försök sälja till nån student som läser nätverkslära, typisk bra labb-switch. 500kr. 1000kr på blocket (även om det troligtvis tar tid)
1 Guest(s)









Log In
