October 21, 2009
OfflineHej!
Jag har precis installerat Windows Server 2008 Enterprise på en dator jag hade över.
Det jag framför allt vill uppnå med servern är att ha den som filserver. Och komma åt den externt via internet. Jag har domännamnet sedan innan. Jag vill alltså gå till http://www.minadress.se och logga in. Sedan hämta hem det jag vill ha, eller ladda upp saker och ting.
Jag har aldrig sysslat med servrar innan. Körde Win HOme Server Vail, men dom la ju ner betan. Anledningen till att det blev Win Server 2008 är för att jag fick det gratis genom skolan.
Så hur gör jag för att få det så som jag vill? Nån som kan hjälpa mig med en steg-för-steg eller länka mig vidare till en vettig sida på nätet för sådant här?
Ska väl även nämna att jag sitter på en 100MBits lina och till den har jag kopplat en Dlink Dir-655. Så om det är en massa portar som ska öppnas, säg gärna vilka.
/Dexter
1 Guest(s)









Log In
