June 3, 2001
OfflineHelloe.
Antigen e jag helt grön (vilket jag inte riktigt tror) eller så är d nått som inte stämmer med nätversfunktionen i W2K pro.
Jag och en hög andra har upptäckt att när en dator med 2000 har delat ut mappar, och utomstående försöker komma åt den, så får dom inte tillträde. JA! jag har varit inne o lagt till användarna, lösenord o allt 
Detta händer bara när du använder någon annan typ av tillträde än administrator!
Tar du däremot ett befintligt konto, ändrar behörigheten till administrator (när inget annat funkat), så går d hur bra som helst!!
Varför?? Ska tilläggas att när 2 datorer med W2k pro anslutes till varandra så fungar d, men inte med ME, SE, 98, 95..
varför måste man dela ut en mapp, eller en HDD i admin mode för att de ska funka?
man vill ju inte att folk ska ha fullt tillträde, speciellt inte i ett större nätverk.
January 9, 2001
Offlinesamma för mIIg
Edit: fast då kör man ju ftp mest.. fast ändå irriterande att det funkar konstigt med utdelningen
-----------------
Athlon 800@885
Geforce 2 MX 205,8/205,8
128PC100@139 CePeLinJen DeLuXe
My Computer
[ Detta inlägg ändrat av Ajjdiis 2001-06-27 21:38 ]
December 19, 2000
OfflineVarför delar ni inte era filer över ftp istället? 10x snabbare å smidigare 
http://www.nordichardware.com/.....ndex.shtml
July 4, 2001
Offlinetänkte vara lite rebell och meddela att det funkar skitfint för mig att dela ut saker åt andra win2k samt win98 datorer, skapade konton med samma namn som de loggar in med på de datorerna. Vissa kataloger har bara läsrättigheter medans andra är helt öppna.
helt problemfritt är det dock inte, win98 har problem med att komma åt win2k's saker ibland (tex om jag startar win2k datorn innan 98:an...)
inte för att jag gillar ms speciellt mycket men tänkte bara balansera tråden lite...
May 24, 2001
Offline
Varför startar inte min bil?
Jag stoppar i en skruvmejsel i låset och vrider om, men det händer inget! j**la skitbil! Allt Volvo gör är skit!
Ungefär så låter ni nu...
Problemet ligger bakom tangentbordet, så att säga... win9x kan inte byta användarnamn, utan kör med det man loggade in med, oavsett hur man gör. Därför måste man lägga in användarna för hand i win2k maskinen, och stava EXAKT, annars funkar det ju inte!
Sen kan man ju också aktivera Guest-kontot i 2000, då kan man komma in med vilket namn som helst, nackdelen är då att man inte vet exakt vem som är inne.
Men det räcker inte, man måste kolla vad det är för rättigheter på filerna också, speciellt om man kör med NTFS. Grejerna man har på skrivbordet, till exempel, kan bara skrivbordets ägare komma åt av säkerhetsskäl, vill man att någon annan ska komma åt den måste man lägga till den användaren eller grupp och ange rättigheterna som de ska ha (läs, skriv osv..). Har man NTFS som filsystem är det bäst att ha Everyone/Full Control på själva utdelningen och sätta rättigheterna på filerna/mapparna istället för att slippa strul. Kör man med FAT (då ska man skjutas tycker jag) måste man ange rättigheterna på själva utdelningen eftersom det inte finns nån säkerhetskontroll på filnivå.
June 3, 2001
OfflineOn 2001-07-06 01:34, Donan Fear Skrev:
Därför måste man lägga in användarna för hand i win2k maskinen, och stava EXAKT, annars funkar det ju inte!
Sen kan man ju också aktivera Guest-kontot i 2000
Tror du jag är nån j***a barnunge?!
Klart som faan att jag har gjort d!
Det HJÄLPER inte, felet är ju det att trots att man skapat nya användare med specifik inloggning/lösenord, så funkar det bara om dom har admin behörighet! Med guest så kommer man inte åt en värddatorn med 2000!!
vi säger att jag skapar en användare: MAX
Med lösen:TOOL på värddatorn.
När jag sedan försöker komma åt värddatorn från en annan del i nätverket, så frågar den efter L/P. Skriver man in, som i detta fallet MAX/TOOL, så funkar det inte i alla fall! OCH det hjälper inte att man ändrar behörigheten, bara admin konton funkar!!
Läs ordentligt innan du svarar, snorunge!
June 3, 2001
OfflineOn 2001-07-05 23:21, p0w Skrev:
ööö och varför känns det löjligt med ftp på LAN ?? det är både snabbare och smidigare...
hehe, jag menar i ett mindre lan, på 5-10 st.
Det känns då lite löjligt att dom andra måste använda ett ftp progg för att komma åt mina prylar, istället för att köra genom utforskaren (enklare).
May 24, 2001
OfflineOn 2001-07-07 10:46, totto Skrev:
Tror du jag är nån j***a barnunge?!
Klart som faan att jag har gjort d!
Det HJÄLPER inte, felet är ju det att trots att man skapat nya användare med specifik inloggning/lösenord, så funkar det bara om dom har admin behörighet! Med guest så kommer man inte åt en värddatorn med 2000!!
vi säger att jag skapar en användare: MAX
Med lösen:TOOL på värddatorn.
När jag sedan försöker komma åt värddatorn från en annan del i nätverket, så frågar den efter L/P. Skriver man in, som i detta fallet MAX/TOOL, så funkar det inte i alla fall! OCH det hjälper inte att man ändrar behörigheten, bara admin konton funkar!!
Läs ordentligt innan du svarar, snorunge!
Trevligt att du är så tacksam när nån försöker hjälpa dig j**la idiot!!
Du gör nåt väldigt fel om det inte funkar (inte så konstigt med tanke på din IQ..). Har du satt rätt rättigheter både på utdelningen och på filerna?
Kommer du in i själva datorn och ser utdelningarna, eller tar det stopp innan?
Om du försöker ansluta med win9x så kommer den ALDRIG att fråga efter användarnamn, bara lösenord, så jag vet inte riktigt hur f-n du gör för att skriva in användarnamnet...
Win9x användarna ska logga in i nätverket och inte bara trycka på avbryt om det är det du gör fel.
1 Guest(s)









Log In
