Tangentbordstillverkaren Keychron har hamnat i ganska stormigt vatten efter att man gett till synes tondöva råd till kunder för att åtgärda tillverkningsproblem hos deras dyra Q Max och V Max-modeller.
Under de senaste månaderna har det börjat komma fler och fler rapporter om problem hos Keychrons tangentbordsmodeller Q Max och V Max. Problemen inkluderar bland annat slag som registreras flera gånger eller inte alls. Nu har Keychron gått ut med vad som ställt till problemen och gett de kanske inte bästa råden för drabbade kunder vars tangentbord kan ha kostat flera tusen kronor.
Problemen ska kort och gott bero på ett tillverkningsfel som resulterat i att plattan som tangentbordens brytare huseras i blivit förvrängd. Något som i sin tur har lett till att brytare i princip trycks ut ur sin monterade position och slutar fungera ordentligt. Keychron menar att man ska ha åtgärdat tillverkningsproblemet men man har endast erbjudit hemmafix istället för ersättningsprodukter till de drabbade kunderna.
Tillverkaren har via Reddit och sin supportsida beskrivit hur användare själva kan plocka isär sina tangentbord och trycka tillbaka de brytare som lossnat. Skulle inte detta fungera rekommenderar tillverkaren att man gör en ännu mer grundlig nedmontering av tangentborden och undersöker den drabbade plattan. Är det förvrängd säger tillverkaren att man helt enkelt kan platta ut den manuellt. Kanske inte det bästa rådet när vi pratar produkter med rejäla prislappar och kunder som inte nödvändigtvis är vana att operera på tangentbord.
Det finns rapporter om kunder som fått ersättningskomponenter för sina tangentbord efter att ha kontaktat företagets support. Dock har Keychron inte återkallat några produkter eller erbjudit sig att reparera drabbade tangentbord åt sina kunder. Det är något man för tillfället lämnar upp till slutkund.













