Prototype har inte sett ett nytt spel sedan 2012 men nu ser det ut som att Activision och Microsoft kan förbereda en comeback för spelserien.
Det är 13 år sedan vi såg Prototype 2 lanseras. Sedan dess har den enda nyheten för spelserien kommit i form av att de två spelen portades över till Xbox One och Playstation 4. Efter detta har det dock varit knäpptyst kring serien och om den ens har någon framtid.
Nu har en användare på Reddit hittat något som kan vara en indikation mot att allt hopp för serien inte är förlorat. Enligt användaren har Xbox och Activision börjat skicka ut en undersökning. I undersökningen är en av frågorna hur deltagare ställer sig till Alex Mercer (Prototype 1) som återvändande protagonist. Samt hur de gillar spelen med sitt formskiftande gameplay rent generellt.
Detta är tyvärr all information som finns just nu. Däremot ser det ut som att Activision fortfarande har ett visst intresse av spelserien. Något som med lite tur kan innebära en tredje installation i serien eller en nyversion av det första spelet.