January 7, 2006

Hej!
Jag har i dagsläget ett Asus A8V Deluxe K8T800Pro moderkort.
Jag vill köpa ett nytt men det ska helst vara ett asus och ha samma funktioner och tillbehör som mitt nuvarande fast det nya ska ha nforce4 och crossfirestöd och medföljande wlankort om det är möjligt. Och det ska vara Socket 939 för AMD64 cpuer. Vilket ska jag ha?
October 9, 2004

January 7, 2006

Har kollat på det nu. Har ändrat mig. Vill ha ett Asus med så mycket "godis" så möjligt. Alltså typ tillbehör, olika funktioner, portar på baksidan osv.
Men det ska ha 2000mhz FSB, PCI-E, S939, och gärna medföljande wlankort med antenn som mitt nuvarande har. Fungerar ATI-kort bra med nForce4 kort och/eller SLI moderkort?
Kan SLI moderkort köra dubbla ATI kort eller måste det vara Nvidias kort?
Kan man inte ha snabbare minnen än DDR-400mhz? Har sett att det finns 566 eller snabbare nu ju.
Hur fan installerar man SATA diskar? Är det bara att köra win xp eller måste man köpa en äcklig floppydrive till sitt "moderna"??? nybygge år 2006?
1 Guest(s)
